Warsztaty

Miasta

Mozart pomnik Wieden AustriaKiedy zapytasz mieszkańca Małopolski, jakie jest najpiękniejsze miasto w Polsce - oczywiście odpowie, że Kraków. Zadając to pytanie mieszkańcowi Wielkopolski - w większości przypadków usłyszymy, że Poznań. Góral spod Tatr oczywiście odpowie: „najpikniejse miasto to przecie Zakopane, hej”. Wszak odzywa się w nas lokalny patriotyzm.

Odwołując się do myśli Sokratesa, na to samo pytanie odpowiem skromnie, że zdając sobie sprawę z ilości pięknych miast, których jeszcze nie widziałam - wstrzymuje się od głosu. Dziś właśnie o miastach będzie - skąpanych w słońcu, ukrytych we mgle, mokrych od deszczu.

M jak Miejsce

Nawet w najpiękniejszym miejscu można zrobić okropne zdjęcia. Naprawdę. Zamiast wrzucać pieniążek do fontanny, mówimy sobie, że wrócimy tu, aby poprawić nieudane kompozycje. I najczęściej tak jak bywa to w przypadku pieniążka, tak i zdjęcia do poprawy - nie wracamy. Nie wolno zapominać o odpowiednim kadrze, świetle, kompozycji i ostrości.

I jak Intuicja

Oglądając zdjęcia miast, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mają one tak zwany „pocztówkowy kadr”. Dla jednych ładny, dla innych nudny, jeszcze inni krytykują go za brak oryginalnego wyrazu. Zastanówmy się więc - jaki charakter nam najbardziej odpowiada? Osobiście uwielbiam owe kadry za ich pozorną prostotę, piękno i wielowymiarowość. Zdjęcia te można wykorzystać w przyszłości na wiele sposobów. W ładny sposób oddają charakter miejsca, cieszą oka i nie burzą harmonii, mogą ozdabiać mieszkanie lub być pięknym wspominieniem w rodzinnym albumie. Jednak człowiek nie lubi monotonii - eksperymentujmy zatem, ale z głową. Zawsze musi być chociażby początkowy koncept. Wiadomo wszak, że w czasie tworzenia pojawia się szereg aspektów mających wpływ na ostateczny wynik naszej pracy.

A jak Aglomeracja

Wszystko ma swój urok, czar i klimat. Tylko czasem trzeba większej cierpliwości, aby to zobaczyć. W przypadku miast z wiekową tradycją nie jest to może tak trudne - mniej lub bardziej okazały zamek, rynek, ratusz, romantyczne uliczki, zielone rozległe parki oraz kolorowe, chrakterystyczne dla danego regionu kamienice. W przypadku nowej części miasta mamy trudniejsze zadanie - jednak przy odrobinie dobrej woli i wieżowce, blokowiska czy perony kolejowe - mają swój urok.

S jak Społeczeństwo, T jak Tożsamość

miasto Sztokholm Szwecja woda fontannaCharakter miasta to sposób życja jego mieszkańców - kadry z życia codziennego, z prozaicznych czynności, z małych smutków i radości. Należy jednak pamiętać, że polskie ustawodawstwo w jasny sposób określa zasady publikowania takich zdjęć.

O jak Ostrożność

W naszym pięknym kraju trzeba pilnować wszystkiego. Zamykanie domów, mieszkań, samochodów, zabezpieczanie przed włamaniami, kradzieżami - wszystko to wtopiło się w nasz koloryt lokalny, stając się niejako elementem instynktu samozachowawczego. Przypominanie o ostrożności jest tu więc truizmem. Z niedowierzaniem obserwowałam, jak w Skandynawii rzadko zamykano domy, samochody czy zapinano na kłódki rowery. A kiedy na stację przyjechał nowiutki mercedes i właściciel nie wyłączając silnika, co więcej, zostawiając otwarte drzwi w samochodzie tak po prostu poszedł na zakupy - nie wierzyłam własnym oczom. Pan po kilku minutach spokojnie wrócił i pojechał dalej... A ja po raz wtóry stwierdziłam, że ten region świata to jakaś utopia. Z rozbawieniem obserwuję mój i Marcina nerwowy gest - gdy jesteśmy w obcym mieście i chowamy aparaty, wyczuwając nieprzychylne spojrzenia lub sytuacje. O ile w pewnych sytuacjach jest to uzasadnione, o tyle w innych wręcz śmieszne. Ale o tym następnym razem - wybierzemy się do przepięknych miast wieczorowa i nocną porą.

Zapraszam do galerii zdjęć z kategorii Miasta.

Agnieszka Krysiak