Warsztaty

Miasta nocą

Luwr noc odbicie woda Paryz FrancjaNocne zdjęcia są nie lada wyzwaniem - zarówno dla początkującego, jak i dla wytrawnego fotografa. Nie mamy już nad sobą słońca, które w mniejszym lub w większym stopniu niejako „sprawuje pieczę” nad światłem w naszym ujęciu - co więcej, brakuje jasnych i miłych dla oka przestrzeni. Zapada zmierzch...

Sprawy techniczne

Jednym z niezbędnych atrybutów potrzebnych do nocnych fotografii jest statyw. Przy jego doborze zwróćmy uwagę na to, czy jest on przede wszystkim stabilny oraz czy posiada wymienne końcówki, dzięki którym będzie nam służył zarówno na twardym, jak i na grząskim podłożu. Oczyma wyobraźni widzimy siebie wędrujących w poszukiwaniu właściwego kadru, oczywiście ze statywem w dłoniach... W wyobraźni ręce nie bolą - w rzeczywistości statyw jest czasem bardzo nieporęczny. Nie może być bowiem za lekki, co ma swoje niewymierne plusy gdy go nosimy, lecz gdy robimy zdjęcie - byle podmuch burzy całą kompozycję. Z oczywistych względów nie powinien być również za ciężki - chyba że mamy osobę, która ów statyw będzie nam dzielnie nosiła. Drugim ważnym atrybutem jest możliwość ustawienia w aparacie długości czasu naświetlania. Następnym dobrym pomocnikiem jest pilot lub wężyk spustowy do aparatu - będziemy mieć wówczas pewność, że mimo naciśnięcia spustu migawki, zdjęcie będzie nieporuszone.

Statyw w dłoń i do dzieła!

Miasto wieczorową porą kusi, zaprasza grą światła i cienia. W poszukiwaniu ujęć doskonałych należy wybierać dość dobrze oświetlone miejsca. Uruchamiamy wyobraźnię i zwracając szczególną uwagę na czas naświetlania oraz wartości przesłony w naszym aparacie, zabieramy się do pracy. I tutaj warto wspomnieć jeszcze o technice HDR, dzięki której zdjęcie uzyskuje większy zasięg tonalny, a miejsca zbyt ciemne i prześwietlone zostają zlikwidowane. Ową technikę można również z powodzeniem stosować, gdy wykonujemy zdjęcia pejzażowe - robione pod słońce, które siłą rzeczy często wychodzą z prześwietlonym niebem, a także zdjęcia różnego rodzaju wnętrz ze światłem dziennym padającym z okien - w tym przypadku zdarzają się tzw. „przepalone” okna. Fotografowanie zdjęć techniką HDR polega na wykonaniu serii identycznie skadrowanych ujęć, aby następnie przy pomocy odpowiednich programów komputerowych z niedoświetlonych i prześwietlonych zdjęć otrzymać jedno - idealne, w którym zakres tonalny jest perfekcyjny. Dobrze również, jeżeli nasz aparat ma funkcję „bulb” - fotografowany obiekt jest tak długo naświetlany, jak długo trzymamy spust migawki.

Przygody w plenerze

Miami Beach panorama miasta drzewo nocNocne fotografie mają swój niepowtarzalny klimat. Zadziwia jednak fakt, że czasem zdjęcie jest o wiele ładniejsze niż to, co widzimy na własne oczy. Może jest to zasługa innych czynników, których rzeczą oczywistą aparat nie odczuwa... Aby sfotografować bulwary toruńskie, przejechaliśmy na pomost po drugiej stronie Wisły. Zapadał zmierzch, było cicho, spokojnie, gdzieś z oddali dochodził do nas łagodny szum tętniącego pełnią życia miasta... Pięknie... Do czasu gdy przyjechał samochód pełen charakterystycznych postaci i z „ujmującą”, bardzo głośną muzyką. Czar prysł, jednak zrobione wtedy zdjęcia są zachwycające. Urzekają blaskiem, kuszą tajemniczością, zachęcają do zobaczenia ich nocnej odsłony. Takie są właśnie miasta wieczorową porą.

Zapraszam do galerii zdjęć z kategorii Miasta nocą.

Agnieszka Krysiak